Monitoring klubu fitness w internecie i social mediach

Aby spełniać oczekiwania klientów, najpierw trzeba je poznać. Z nieocenioną pomocą przychodzą tu systemy do monitoringu internetu i mediów społecznościowych - jak je wykorzystać do rozwoju klubu fitness?

Działając w obszarze mid-market plus i jednocześnie aspirując do segmentu premium, w naszej strategii stawiamy na relacje z klubowiczami. Szybka i sprawna obsługa klienta w internecie oraz objęcie go pełną opieką pozwalają nam odróżnić się od klubów z innych segmentów. 

Dlaczego warto monitorować internet?

Przede wszystkim dlatego, że jest on obfitym źródłem informacji. Wiedzy, która prawidłowo wykorzystana, pomoże zbudować naszej firmie przewagę konkurencyjną na rynku. Aby spełniać oczekiwania – najpierw trzeba je poznać. Niestety, zazwyczaj tej wiedzy nie posiadamy. Z nieocenioną pomocą przychodzą tu systemy do monitoringu internetu i mediów społecznościowych. 

Dzięki monitoringowi:

  • Poznasz opinie na temat klubu/konkurencji w czasie rzeczywistym;

  • Zwiększysz zaangażowania klientów;

  • Zapobiegniesz/Zarządzisz kryzysem; 

  • Wesprzesz sprzedaż (aktywnie pozyskując klientów);

  • Wzmocnisz pozytywny wizerunek marki;

  • Wyszukasz influencerów. 

 

W mikroskali z monitoringu korzysta każdy, kto ma kontakt z social mediami. Dzięki oznaczeniom, wzmiankom, zameldowaniom itd. możemy być zawsze tam, gdzie ktoś nas wspomni. Jednak nie zawsze marka zostaje oznaczona lub nazwa pojawia się na forum dyskusyjnym czy w artykule. Żeby odnaleźć takie wpisy, należy skorzystać z systemu do monitoringu internetu i mediów społecznościowych. Kiedy już go odkryjemy, możemy dowiedzieć się, co o nas mówią nasi klienci, a także włączyć się do dyskusji. 

Jednak jest coś bardziej drogocennego: kiedy słuchamy rozmów na temat naszego klubu – zaczynamy rozumieć, jakie są prawdziwe problemy klientów, jakie możliwości i jakie wyzwania stoją przed firmą, by była nowoczesna, nastawiona na rozwój oraz zadowolenie klientów, czyli summa summarum wzniosła się na wyższy poziom.

Prześledźmy działanie systemu na konkretnych przykładach.

1) Wsparcie sprzedaży (aktywne pozyskiwanie klientów)

Bardzo często na różnego rodzaju grupach, forach pojawiają się pytania: 

„Jaką siłownię/ klub fitness polecacie w [tu nazwa miasta]?”.


Faktem jest, iż od 70 do 80 proc. (w zależności od źródła) konsumentów przeprowadza badania lub zadaje pytania w internecie przed podjęciem decyzji o zakupie. Dzięki monitoringowi jesteśmy poinformowani o takich zdarzeniach, możemy zidentyfikować użytkowników, skontaktować się z nimi i zamienić w swoich klientów przed konkurencją. 

 

zał. 1

 

Analizując profil danej osoby (jeśli zaistniała taka możliwość), możemy przedstawić swoją ofertę tak, aby wyartykułować pozycje, które naszemu przyszłemu klientowi mogą się wydać ważne. [zał. 1 i 2]

 

 


zał. 2

Według raportu Social Media and Customer Service: From Listening to Engagement tylko 41 proc. firm używa kanałów mediów społecznościowych do komunikacji z klientami. Jeśli nasze działania w social mediach skupiają się tylko na prowadzeniu profili (nawet, gdy są prowadzone pomysłowo i kreatywnie), to tuż sprzed nosa ucieka nam tort (trzymając się nomenklatury fit – pyszny omlet z daktylami i szafranem;)). Ten tort to pozytywne działania marki w miejscach, w których klient się nas nie spodziewa, to odpowiadanie na pytania w miejscach, w których nie zostaliśmy oznaczeni lub został zarysowany tylko problem, a my podaliśmy rozwiązanie. To także angażowanie klientów w sprawy firmy.

2) Wzmocnienie pozytywnego wizerunku/ Zwiększenie zaangażowania klientów

Pragniemy traktować naszych klientów tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Chcemy ich zaskakiwać niesztampowymi działaniami, które mają ogromny wpływ na postrzeganie marki. Dzięki monitoringowi udało się w dość nieoczekiwany sposób zareagować na informację o chorobie jednej z naszych klubowiczek.

Odpowiedzieliśmy, wysyłając jej na adres domowy list z życzeniami powrotu do zdrowia oraz paczuszkę „na wzmocnienie”. Klientka nie omieszkała poinformować o tym internautów. Takie historie stwarzają okazje do pokazania się w sieci i wygenerowania dodatkowego pozytywnego buzz na temat firmy.

Przy okazji budujemy sobie bazę lojalnych klientów, tzw. brand lovers – czyli osób, które „zarażone” marką będą same z siebie polecać ją swoim znajomym lub innym znajomym internautom. [zał. 3)

 

 3) Znalezienie influencerów

Influencerzy to liderzy opinii, którzy gromadą wokół siebie społeczność i angażują ją. Korzystając z monitoringu poznasz najbardziej wpływowych autorów opinii o Twoim klubie. Dzięki ich zasięgowi i popularności możesz wypromować swoje sługi, często bardzo niskim kosztem. [zał. 4 i 5]

 

zał. 4

 

4) Poznasz opinie na temat klubu

„Opinie klientów, które pojawiają się po wpisaniu nazwy naszego klubu w wyszukiwarkę internetową, mają bezpośredni wpływ na wynik finansowy”.

Poznanie preferencji i opinii oraz dostosowanie się do pożądanych oczekiwań – szybciej i skuteczniej niż konkurencja – jest kluczem do umysłów i serc realnych klientów. Opinie o naszej marce wyrażane są w różnych miejscach w internecie. Często towarzyszą temu emocje, które nie są z różnych przyczyn uzewnętrzniane wprost w realnym świecie. Takie aktywne słuchanie pomaga nam bardziej rozumieć naszych klientów. 

Faktem jest, iż poznanie negatywnej opinii klienta na temat naszej oferty jest ważniejsze od opinii pozytywnej. Dzięki temu, że platforma do monitoringu działa w czasie rzeczywistym, umożliwia nam szybką i bezpośrednią reakcję w przypadku pojawienia się negatywnych wpisów – zanim przekształcą się w kryzys wizerunku.

 

zał. 5

5) Zapobiegniesz/ Zarządzisz kryzysem

„W internecie nic nie ginie” i „internet nie zapomina”

To dwie prawdy stare jak… sam internet. Kryzysy w social mediach mogą być wywołane przez zdarzenia wewnętrzne (np. związane z obsługą fanpage’a), jak i zewnętrzne (np. związane z obsługą klienta w klubie). Jednak bez względu na czynnik zapalny – pojawiają się nagle niczym demon z piekła. Dlatego na podorędziu warto zawsze mieć święconą wodę w postaci monitoringu. Jeśli nazwa marki czy użyte słowa kluczowe będą wymieniane w liczbie większej niż średnia z danego okresu, to pojawią się tzw. storm alert czy inne „social panic”.

Dzięki tym alarmom będziemy powiadomieni o znacznym wzroście liczby wyników czy zasięgu oraz ich źródłach. Zanim wybuchnie sytuacja potencjalnie kryzysowa, mamy szansę zgasić ją stosownym postępowaniem. Szybka reakcja jest tu kluczem i świadczy o wysokiej jakości obsługi klienta – a to ON i jego potrzeby są w centrum uwagi. Bardziej dosadnie wyraził to amerykański multimiliarder Sam Walton: „Jest tylko jeden szef. Klient. On może zwolnić każdego w firmie, od prezesa w dół – po prostu wydając swoje pieniądze gdzie indziej”.

Podsumowanie

Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wdrożeniem platformy do monitoringu, bo wydaje się to nader skomplikowane lub czasochłonne – rozwieję Twoje wątpliwości. Po pierwsze obsługa systemów jest bardzo intuicyjna. Po drugie większość firm, które oferują monitoring, zatrudnia bardzo pomocnych pracowników, którzy nie tylko doradzą, ale i wprowadzą ustawienia tak, aby interesujące nas zdarzenia trafiały automatycznie np. na Twoją pocztę e-mail. Obecnie trwają testy, aby systemy do monitoringu badały schematy kolorów na zdjęciach. Dzięki temu będzie można ocenić, czy na fotografii występuje np. logo naszej firmy. 

Platforma do monitorowania pozwala zebrać w jednym miejscu wszystkie opinie i wpisy poświęcone Twojej marce. Dzięki temu wiesz, kto mówi o klubie i w jaki sposób. Z czystym sumieniem mogę polecić je każdemu, kto chce dobrze poznać swoich klientów i szybko odpowiadać na ich potrzeby, co w naszym biznesie jest bezcenne. W tym przypadku parafraza: „Więcej wiesz, lepiej śpisz” jest jak najbardziej na miejscu. Słuchajmy i uczmy się naszych klubowiczów każdego dnia, a nasze firmy będą się rozwijać. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Najpopularniejsze systemy do monitoringu to: Brand24, SentiOne, NapoleonCat, Unamo, Meltwater, IMM i Newspoint.

Szymon Gołaszewski – łowca leadów, niepoprawny poszukiwacz insightów, plantator pozytywnych myśli, hołdownik ery ludzi, entuzjasta marketing automation, amator pływania pod prąd. Po godzinach mól książkowy i sportowy. W branży fitness od 10 lat. Specjalista ds. marketingu w klubach Bella Line Wellness Centrum. 

Współpracują z nami