Klubowy design – jak tworzyć strefy treningowe

Każdy klub fitness oferuje klientom zróżnicowane formy ćwiczeń. Oferta rozciąga się od treningów cardio i siłowych z wykorzystaniem urządzeń, poprzez strefy funkcjonalne po ćwiczenia z wolnymi ciężarami i treningi obwodowe. Urządzając studio, trzeba się więc zastanowić, jak optycznie wydzielić poszczególne strefy, aby nadać przestrzeni wewnętrzną logikę.

Są takie obszary w klubie fitness, których oddzielenie od innych stref treningowych jest wręcz niezbędne. Wymaga tego komfort i bezpieczeństwo ćwiczących.

Najbardziej przydatne są wówczas różnego rodzaju elementy dzielące przestrzeń, które mogą pełnić funkcje praktyczne i estetyczne. Decydują o strukturze podziału przestrzeni, a jednocześnie stanowią logiczne uzupełnienie wyposażenia. Dzięki nim możemy bowiem zyskać dodatkowe miejsce, na przykład na lustro czy regał na sprzęt.

Planowy podział przestrzeni

Aby sensownie zastosować elementy dzielące przestrzeń, należy w pierwszym kroku zdefiniować, jakie obszary chcemy oddzielić od strefy treningowej. Doświadczenie pokazuje, że logiczne jest wydzielenie miejsc o spokojniejszym charakterze od pozostałej przestrzeni klubu, aby zapewnić ćwiczącym pewną dozę komfortu i intymności. 

Należą do nich na przykład strefy, w których często ćwiczy się na podłodze albo wykonuje ćwiczenia w niekorzystnych wizualnie pozycjach.

Jeżeli więc oferujemy w klubie koncepcję ćwiczeń, takich jak five czy fle-xx, albo mamy platformy wibracyjne, użytkownicy czują się dużo przyjemniej, kiedy miejsce to jest w jakimś stopniu oddzielone od pozostałej przestrzeni treningowej. Kto chciałby wykonywać ćwiczenia rozciągające i mobilizacyjne tuż obok ruchliwej, gwarnej strefy cardio, gdzie dominuje intensywny ruch?

Skoro zdefiniowaliśmy podział przestrzeni w naszym klubie, w drugim kroku powinniśmy ustalić, jak ma wyglądać element rozdzielający. Czy ma w całości przesłaniać przestrzeń planowanej strefy? Czy może powinien być ażurowy i umożliwić przenikanie światła i… wzroku. Warto pomyśleć i o tym, jakie praktyczne funkcje może pełnić, czy na przykład uda się na nim umieścić lustro, półki albo ekrany TV.

Jakie możliwości daje podział na strefy?

Zasadniczo możemy podzielić elementy rozdzielające na dwie kategorie: z jednej strony mamy funkcje czysto dekoracyjne; chodzi tutaj o elementy, które nie posiadają żadnego innego przeznaczenia. Zwykle są to lekkie przesłony z różnych tekstyliów, zasłony sznurkowe, sznury lub liny, banery z motywami dekoracyjnymi, otwarte systemy regałów.

Z drugiej strony stosowane są elementy, które pełnią funkcje organizujące przestrzeń, ale też – ze względu na sprzęt treningowy – są wyposażone w funkcje praktyczne. 

Często pożądaną funkcją jest stosowanie luster czy schowków na kable, które muszą być ukryte. Poprzez zastosowanie elementów działowych możemy też sensownie usytuować w przestrzeni strefy treningowej punkt konsultacyjny trenerów [personalnych].

Warto przemyśleć wykorzystanie wolno stojących konstrukcji, ustawionych na masywnych podestach albo umocowanych pionowo między sufitem a podłogą. Służą one jako rusztowanie nośne, a kolorystycznie i pod względem zastosowanego materiału są dopasowane do ogólnego wystroju klubu.

Na tych rusztowaniach można następnie umieścić lustra, półki czy motywy wizualne. Podobnie rzecz się ma z półściankami, które utrzymane w kolorystyce i wzornictwie całego studia doskonale sprawdzają się jako elementy podziału.

Podsumowanie

Jesteśmy przekonani, że wizerunkowi przestrzeni wychodzi na dobre, kiedy elementy organizujące dużą, anonimową strefę treningową siłowni czy klubu fitness zamieniają ją na mniejsze, przewidywalne i zindywidualizowane pomieszczenia. 

Elementy te mogą nawiązywać kolorystycznie i stylistycznie do panującej koncepcji, także w strefach treningowych, a ponadto nadawać rozległej przestrzeni akcenty. Nie zapominajmy, że w umiejętnie zaaranżowanej siłowni czy strefie funkcjonalnej, w której każda część tworzy organizacyjną całość samą dla siebie, ćwiczy się po prostu lepiej.

 

 

Romina Ettl i Dustin Kuhl – para architektów wnętrz z dyplomami Wyższej Szkoły w Mainz, właściciele Fifty Fifty Design. Prawie od dwóch lat projektują koncepcje aranżacji wnętrz głównie dla klubów fitness. Towarzyszą właścicielom od pierwszego spotkania do ukończenia obiektu, wspierając ich od wstępnych pomysłów poprzez opracowanie koncepcji aranżacji wnętrz aż do realizacji projektów, włącznie z pozyskaniem ofert wykonawców i opieką na miejscu w obiekcie.

Elementy organizujące przestrzeń mogą też mieć funkcjonalne przeznaczenie jak tutaj, wydzielając miejsce konsultacji trenerów.

Współpracują z nami