Dlaczego zajęcia choreograficzne znikają z klubów fitness?

Dzięki choreografii instruktorzy fitness poczuli się artystami, a ćwiczący, oprócz  korzyści dla układu krążenia i ruchowego, zaczęli odnosić wrażenie, że biorą udział w spektaklu, mało tego - że go współtworzą. Dlaczego więc od lat obserwujemy znikanie tego rodzaju zajęć z grafików kubów fitness?

Wprowadzenie pod koniec lat 70. choreografii uratowało aerobik, który okazał się nie do końca dostosowany dla wszystkich, chcących korzystać z dobrodziejstw, jakie niosła ze sobą fizyczna aktywność. W latach 80. i 90. choreografia dała zajęciom fitness nowy wymiar, zarówno pod względem fizjologii i anatomii, jak i artystycznym. Początkowo bardzo prosta, dostosowana do możliwości zwykłego człowieka, który na zajęciach szukał poprawy wydolności, przy muzyce, całkowicie zdominowała fitness.

Korzyści z zajęć choreograficznych, ze stepem czy bez, są nieocenione. Gdy choreografia jest dobrze uczona, bywa, że nikt z ćwiczących nie zatrzymuje się nawet na kilka sekund, chyba że jest ona dla danej osoby zbyt skomplikowana (zdarza się przecież, że na zajęcia choreograficzne dla zaawansowanych przychodzą osoby, które nigdy z tym nie miały do czynienia). W czasie 60 min pracy ciągłej wzmacniamy układ krążenia i oddechowy, spalamy nadmiar tłuszczu, znacznie poprawiamy wydolność organizmu. Ale nie tylko. W zajęciach hilo np. uczymy błyskawicznego reagowania, rozwijamy u ćwiczących zdolność do memoryzacji, a częste zmiany kierunków poprawiają ich orientację w przestrzeni.

Dzięki choreografii instruktorzy fitness poczuli się artystami, a ćwiczący, oprócz wymienionych wyżej korzyści dla układu krążenia i ruchowego, zaczęli odnosić wrażenie, że biorą udział w spektaklu, mało tego - że go współtworzą wraz z instruktorem i że są jego głównymi aktorami. Od lat z żalem obserwuję znikanie tego rodzaju zajęć z grafików. I to pod różnymi ciekawymi pretekstami. Hilo doczekało się np. określenia, że jest urazogenne, przestarzałe, a nawet prymitywne. Przeprowadziłam takie prymitywne hilo na konwencji RENESANS i widziałam, jak bardzo się podobało. Urazogenne? Wszystko może być urazogenne, jeśli wykonywane jest źle. W jednym z dużych warszawskich klubów, świetnie zresztą wyposażonym, usłyszałam od przedstawiciela kierownictwa, że instruktorzy nie są zainteresowani udziałem w szkoleniach ze stepu, ponieważ klienci stepu nie lubią. Po 40 latach jego wszechobecności, a nawet hegemonii w fitnessie, ludzie nie lubią stepu!

Co więc się stało?

Nie ukrywam, że jest to prawdziwy fenomen i to na skalę światową. W klubie we Francji, w którym pracowałam do roku 2000, było osiem godzin stepu w tygodniu i dwie godziny hilo. Teraz zostaly dwie godziny stepu, a hilo nie ma wcale już od lat. Co ciekawe, na świecie jest coraz więcej konwencji... Zapytam przy okazji tego artykułu, kto ma na nich ćwiczyć, jeżeli lekcji choreograficznych jest w klubach coraz mniej. Patrzę na światowy i polski rynek fitness niemalże od 30 lat. Współtworzyłam go, kształcąc instruktorów, występowałam na konwencjach, a przez lata sama byłam instruktorem w klubach w Polsce i w Europie. Miałam czas, żeby obserwować, przemyśleć i wyciągnąć wnioski.

 

Oto przyczyny znikania czegoś, co zniknąć z fitnessu nigdy nie powinno:

1. Permanentne utrudnianie choreografii na konwencjach

Na pierwszej konwencji, w której uczestniczyłam, jako ćwicząca, naturalnie – był to rok 1991, instruktor prowadzący nauczył nas czegoś na tamte czasy nowatorskiego. Były to trzy kolana z przeskokiem i jednoczesnym przejściem na drugą stronę stepu. Coś, czego dziś nie robi się już nawet dla debiutantów... A przecież w tamtej konwencji uczestniczyły osoby niezwykle sprawne! Pierwsze użycie skrzyżowanej frazy na konwencji spowodowało konsternację, a potem burzę braw – podczas lekcji ćwiczyło 80 proc. instruktorów!

Nic nie stoi w miejscu – byłoby to sprzeczne z ewolucją. Choreografie są coraz trudniejsze, ponieważ każdy prezenter wkłada w przygotowanie swojego występu swą wiedzę, doświadczenie i kreatywność. Każdy chce zaskoczyć, zachwycić, pokazać coś, czego jeszcze nie było. Opierać w dalszym ciągu choreografie na trzech kolanach z przeskokiem jest cofaniem się, czymś nie do przyjęcia wręcz, ponieważ instruktorzy jeżdżący na konwencje poszukują inspiracji, pomysłów. Są zdolni ruchowo, potrzeba im wyzwań, jakich trzy kolana im już nie dostarczą. Nawet klienci klubów, w których zajęcia choreograficzne są na wysokim poziomie, potrzebują czegoś więcej. I jest to całkowicie zrozumiałe. Problem zaczyna się, gdy nie do końca świadomy i wykształcony instruktor próbuje robić to samo w klubie.

2. Wprowadzanie do lekcji w klubach choreografii z konwencji

Bardzo często instruktorzy powracający z konwencji, jeszcze pod wrażeniem przećwiczonych na niej choreografii, zapisanych albo nagranych, próbują realizować je z własnymi klientami. Najczęściej jest to niewypał – dlaczego? Po pierwsze dlatego, że to nie są ich choreografie. Stworzona choreografia opiera się bowiem na krokach, powiązaniach kroków, gestach, ruchach rąk, charakterystycznych dla osoby, która ją tworzyła, ulubionych przez nią, miliony razy przećwiczonych, obcych dla innych, mimo że im się podobają i swoją oryginalnością zachęcają do naśladownictwa. Wystarczy inny sposób uczenia, inna muzyka, inne tempo, inny sposób wykonania... żeby zamiast sukcesu przeżyć klapę.

Po drugie, na lekcji w klubie mamy do czynienia z zupełnie innym odbiorcą. Ćwiczą z nami osoby przypadkowe, często z bardzo niewielkim stażem, mimo że entuzjastycznie na początku nastawione i chłonące nasze pomysły, nie można porównywać ich poziomu do poziomu odbiorców na konwencji, gdzie znajduje się ponad 50 proc. instruktorow zdolnych ruchowo i wymagających. Poziom trudności psychomotorycznej prezentowanych choreografii może być na konwencji dużo wyższy niż powinien być w klubie, chyba że mówimy o zajęciach dla zaawansowanych. Ale skąd tych zaawansowanych brać, jeśli sami nie nauczymy podstaw tych, którzy przychodzą pierwszy raz.

3. Niedostateczna umiejętność uczenia choreografii, szczególnie w przypadku instruktorów początkujących

Choreografii trzeba umieć nauczyć nie zatrzymując grupy. żeby posiąść tę umiejętność, niestety nie wystarczy ćwiczenie u świetnych prezenterów na konwencji, czy podglądanie instruktorów lepszych od nas. Przydaje się tu solidna wiedza zdobyta na wartościowych szkoleniach podstawowych i uzupełniających. Uczenie choreografii to szczególna wiedza, którą warto posiąść i wraz z doświadczeniem, często wieloletnim, z powodzeniem wykorzystywać w lekcji ku radości ćwiczących.

Nieumiejętnie uczona choreografia, nieprzemyślane tranzycje, brak perfekcyjnego przygotowania lekcji, nieprecyzyjne czy nielogiczne informacje podawane za późno... Efektem jest to, że uczestnicy więcej czasu stoją niż ćwiczą; myślą intensywnie, bo nie rozumieją, o co chodzi, denerwują się, wpadają w kompleksy (ja się do tego nie nadaję) i w rezultacie odchodzą. Grupa z tygodnia na tydzień maleje, wreszcie kierownictwo zdejmuje zajęcia z grafiku.

 

4. Częsty brak odpowiedniego potencjału fizycznego u instruktorów (hilo)

Hilo zaczęło powoli znikać wiele lat temu. Te fantastyczne zajęcia, nazywane w latach 80. i 90. arystokracją fitnessu, powoli traciły rację bytu. Powstawały nowe formy, często łatwiejsze do prowadzenia, zdejmujące z instruktora obowiązek błyskawicznego uczenia, szybkiego tłumaczenia zmian, wyszukiwania odpowiednich tranzycji, w tempie 150 bpm.

Czy instruktorzy szli na łatwiznę? Otóż do pewnego stopnia tak. W trakcie moich szkoleń daję moim uczniom zadanie wykonania choreografii w tempie 150 bpm i jednoczesnego głośnego liczenia bitow. Nikt na poczatku nie daje rady policzyć dwóch całych bloków bez zatrzymania się lub zadyszki.

Żeby prowadzić hilo, trzeba mieć ogromny potencjał fizyczny. Inaczej dynamiczna i szybka muzyka, anonsowanie zmian w procesie dydaktycznym, kontrolowanie ćwiczących i pomaganie im po prostu nas przerośnie. A robienie tego samego w wolniejszym tempie, przerywanie procesu dydaktycznego dziesiątkami step touchs, gdy choreografia jest prosta i wykonalna dla ćwiczących (bo taka powinna być choreografia hilo), sprawia, że lekcja staje się nudna i trudno się dziwić, że ludzie na początku zainteresowani, odchodzą. A wiadomo, nie ma chętnych – nie ma hilo.

 

5. Częsty brak adaptacji do poziomu grupy, a także pracy od podstaw

Adaptacja to dla instruktora fitness jedno z najważniejszych słów i jedna z najważniejszych umiejętności. Tylko dobry nauczyciel potrafi zniżyć się do poziomu ucznia, zrozumieć jego potrzeby, jego wątpliwosci, to, że nie potrafi i dlaczego nie potrafi czegoś wykonać. Taki nauczyciel zostaje przy trzech kolanach tak długo, aż grupa dojrzeje do elementów bardziej skomplikowanych. żeby być takim nauczycielem, trzeba najpierw ucznia zobaczyć. Spojrzeć na salę wypełnioną ćwiczącymi, ocenić ich aktualny poziom i zaproponować im choreografię, którą będą mogli wykonać, zamiast superfantastycznego układu, który pojawił się właśnie w głowie.

Wielu instruktorów prowadzących zajęcia choreograficzne uważa się za artystów, dla których prosta choreografia to ujma. Każdy chce robić choreografie skomplikowane, niesłusznie uważając, że jest to rodzaj nobilitacji w tym zawodzie Nieliczni tylko zdają sobie sprawę z tego, że wszystko należy zaczynać od podstaw. Dlaczego zajęcia dla zaawansowanych prowadzą w klubie instruktorzy uznani za najlepszych, a zajęcia choreograficzne dla debiutantów pozostawia się instruktorom początkującym?

Przecież to właśnie osoby debiutujące w przygodzie, jaką jest fitness, są przyszłością funkcjonowania klubu. Najbardziej zaawansowani będą wkrótce szukać pracy jako instruktorzy gdzie indziej.

Podsumowanie

Nie wystarczy wyszukana choreografia, nagrana na konwencji czy szkoleniu, odtworzona na lekcji, nie wystarczy prezenter skaczący pod sufit (na zdjęciach oczywiście), nie wystarczy fantastyczny sposób jego poruszania się.

Nie wystarczy muzyka kupiona od zagranicznego prezentera czy zrobiona samodzielnie, zgodnie z najnowszymi trendami. Jeśli nie nauczymy się uczyć, jeśli nie zniżymy się do poziomu początkujących, okazując entuzjazm nawet przy trzech kolanach i prowadząc ich powoli, ale konsekwentnie ku psychomotorycznej trudności, nie uratujemy choreografii. Wyprą ją zajęcia, gdzie jej nie ma, a proces dydaktyczny nie istnieje. Zajecia, w których nawet można nie słyszeć muzyki... I co wtedy stanie się z nami – artystami?

 

Inka Szymanski Wysokiej klasy prezenter i szkoleniowiec, twórca polskiego fitnessu. Nauczyciel najlepszych polskich instruktorów. Współzałożyciel Intelligent Fitness Education.

 

Współpracują z nami