Content marketing, czyli jak zyskać więcej klientów i wyższe dochody

Coraz więcej znaczenia nabiera content marketing - co ukrywa się pod tym hasłem, jakie korzyści niesie ze sobą to narzędzie i jak najlepiej zastosować je do promocji własnej oferty?

Reklamy prasowe, informacje do skrzynek pocztowych czy ulotki – to, co stosowano dawniej, aby  przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, dzisiaj stało się już mało efektywne. Kluby fitness i trenerzy personalni odkryli więc dla siebie World Wide Web jako nowy kanał dystrybucji. Pojedyncza aktywność w Internecie internecie czy założenie profilu w mediach społecznościowych nie gwarantuje jednak sukcesu, o jakim marzą. Coraz więcej znaczenia nabiera bowiem „Content marketing”. Co ukrywa się pod tym hasłem, jakie korzyści niesie ze sobą to narzędzie marketingowe i jak najlepiej zastosować je do promocji własnej oferty – o tym wszystkim traktuje poniższy artykuł.

Agresywne przekazy reklamowe spotykają się obecnie u większości odbiorców z obojętnością i pozostają niezauważone. Aby przyciągnąć uwagę, trzeba więc zastosować inną strategię, czyli pójść nieco okrężną drogą – i dokładnie w tym miejscu pojawia się w naszych rozważaniach „content marketing”!

Celem jest stworzenie przekazu o charakterze informacyjnym, doradczym czy też rozrywkowym na temat firmy lub jej oferty, który zainteresuje wybraną grupę odbiorców. Ta technika marketingowa nadaje się równie dobrze do pozyskiwania nowych klientów, jak i do komunikacji z dotychczasowymi członkami, których lojalność chcemy utrzymać.

Jakie korzyści ma content marketing?

Wiemy już, co kryje się pod pojęciem content marketingu. Poświęćmy teraz uwagę jednemu z najważniejszych zagadnień, mianowicie, jakie korzyści mogą się wiązać z content marketingiem.

  • Rozpoznawalność marki i lojalność wobec marki: wypracowanie wysokiego stopnia znajomości marki to główny cel wielu firm. Content marketing pomaga zaznajomić potencjalnych klientów z Twoją marką – i to zanim podejmą jakąkolwiek decyzję odnośnie oferty. Ponadto możesz nawiązać kontakt z dotychczasowymi klientami bez stosowania nachalnych metod sprzedażowych, od czasu do czasu im się przypominając.

  • Wiralność: dobrze napisane treści rozprzestrzeniają się w mediach społecznościowych lotem błyskawicy. Udostępniając wartościowe treści, którymi użytkownicy dzielą się z innymi ze względu na ich charakter doradczy czy rozrywkowy, możesz skorzystać na efekcie   zwielokrotnienia i zwrócić uwagę wielu pozostałych osób na siebie i swoją markę.

  • Źródło informacji: pokaż swoje know-how w postaci informacyjnych poradników. Niech teksty dostarczają twojej Twojej grupie docelowej wartościowe odpowiedzi na ich pytania i podpowiadają rozwiązanie ich problemów. Strony z wartościowymi informacjami źródłowymi są chętnie podlinkowywane i mają dużo wyższe tzw. User Signals (np. dłuższy czas wyświetlania, niższy wskaźnik odrzuceń). Odzwierciedla się to w rankingach wyszukiwarek. Im więcej osób wyświetla i udostępnia twoje Twoje treści, tym większy zapewniasz sobie dodatkowy ruch organiczny w wyszukiwarkach. Jednocześnie pozycjonujesz się jako ekspert w swojej branży.

 

Siedem etapów content marketingu

Content marketing jest kompleksowym procesem, który można podzielić na siedem etapów:

1. Analiza: w pierwszym etapie definiujemy warunki ramowe naszego przedsięwzięcia (np.: cele, grupę docelową i kanały dystrybucji treści). To z kolei decyduje w sposób istotny o powodzeniu lub niepowodzeniu naszej akcji.


2. Planowanie i przygotowanie: teraz musimy ustalić dalsze szczegóły, jak budżet czy zaangażowanie pracowników albo zleceniobiorców, a także model Customer Journey (składający się z trzech elementów: uwaga, zainteresowanie, decyzja zakupowa) oraz włączyć je do naszej strategii działania.


3. Stworzenie treści: na tym etapie ustalamy wszystko, co dotyczy formatów treści (np.: artykuł do bloga, studium przypadku czy e-book) oraz pozostałe istotne szczegóły, a następnie przechodzimy do ich realizacji.


4. Publikacja treści (własne kanały): po utworzeniu treści najpierw publikujemy je poprzez własne kanały (np.: blog, profile społecznościowe, newslettery), dzięki czemu użytkownicy zaczynają się nimi interesować i, w idealnym przypadku, zaczynają się na ich temat komunikować. 


5. Kolportaż treści (obce kanały): aby jeszcze bardziej podnieść zakres rozpowszechniania treści, a także zwiększyć wiarygodność w ramach naszej grupy fanów, należy zadbać o kolportaż treści poprzez innych użytkowników, media czy kanały (np.: sieci promujące treści, influencerzy, blogi o treściach zbliżonych treściach do naszych).


6. Monitoring i pomiar efektywności: tego etapu na pewno nie możemy pominąć, ponieważ wyniki każdej kampanii należy przeanalizować, aby wyciągnąć wnioski do dalszych działań.

7. Adaptacja: Wyniki wyniki analiz etapu szóstego możemy wykorzystać do skorygowania lub ulepszenia treści, kanałów dystrybucji oraz planów.

Tematy dla klubów i trenerów personalnych

Jakie tematy mogą podejmować prowadzący działalność fitness albo trenerzy personalni? Niestety, nie ma jednej zadowalającej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ decydujące zdanie ma zawsze grupa docelowa. Przykład: Prowadzisz prowadzisz klub fitness, którego oferta jest skierowana przede wszystkim do kobiet. Jeżeli chcesz udostępnić ważne i ciekawe treści tej grupie docelowej, wybierzesz raczej tematy dotyczące odchudzania czy poprawy sylwetki. Cykl tekstów o trendach w kulturystyce lub wskazówki dotyczące skutecznych metod rzeźbienia mięśni zainteresują jednak tylko niewiele kobiet. 

Są oczywiście tematy ogólne, które będą ciekawe dla większości osób aktywnych fizycznie. Mogą to być na przykład tytuły „Zdrowe odżywianie”, „Motywacja” albo „Ćwiczenia fitness”. Oto przykładowe tytuły, które mogą być przydatne w tym kontekście:

  • „Sześć artykułów spożywczych, które wzmacniają system odpornościowy”,

  • „Cztery smaczne dodatki poprawiające smak wody”,

  • „Pięć największych przeszkód w realizacji postanowień treningowych”,

  • „ Sześć ćwiczeń, które wzmocnią kręgosłup”,

  • „Siedem oznak przetrenowania”.

Wnioski

Content marketing zalicza się do najbardziej zaawansowanych i wymagających narzędzi marketingowych, ma w sobie jednak także niesamowity potencjał przyciągania nowych klientów, a co za tym idzie, zwiększania własnych dochodów.

Patrick Ott

Patrick Ott jest właścicielem agencji FIT MEDIA i od ponad 10 lat ekspertem w zakresie marketingu internetowego dla branży fitness. Ponieważ temat content marketingu wiąże się dla wielu osób prowadzących działalność fitness z dużym nakładem pracy i środków, stworzył platformę, na której udostępnia klubom ciekawe artykuły w formie bloga z możliwością publikacji na swoich stronach. 

Współpracują z nami