Biznes trenera personalnego w 2018 roku

Czy 2018 rok będzie rokiem ciągłych zmian dla branży trenerów personalnych w Polsce? Czy zaczyna się era specjalizacji, standaryzacji i segmentacji tego rynku? Z rynku znika wiele klubów, czy to wpłynie na sytuację trenerów? 

Wyspecjalizuj się 

W 2017 r. zaobserwować można było wysyp kursów trenerskich połączonych z podstawami fizjoterapii czy medycyny. Dużą grupę klientów korzystających z usług trenerów personalnych stanowią osoby powyżej 40. roku życia, przepracowane, zestresowane i obarczone ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Bóle pleców, brak wydolności i inne następstwa niezdrowego stylu życia są coraz częściej głównym motywem rozpoczęcia treningów, co zmobilizowało trenerów do poszukiwania optymalnych rozwiązań dla tej grupy klientów. Trener fizjoterapeuta będzie miał coraz większe szanse na pozyskanie klientów. 

W ubiegłym roku nastąpiły zmiany strukturalne w obszarze fizjoterapii, co w 2018 roku przyniesie wiele korzyści. Trener fizjoterapeuta będzie mógł korzystać z tych samych praw co lekarz! Będzie miał prawo samodzielnie zlecać i wykonywać masaże, kinezjoterapie, fizykoterapie czy prowadzić treningi medyczne. Będzie mógł podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (oczywiście spełniając odpowiednie warunki) na prowadzenie rehabilitacji połączonej z treningiem personalnym. Wisienką na torcie jest to, że trener fizjoterapeuta jako zawód medyczny ma dużo większe możliwości uzyskania ulg podatkowych. 

Bądź wyjątkowy 

Szybkość rozprzestrzeniania się i ilość informacji wciąż ekstremalnie rosną, według badań szacuje się, że w ciągu jednej minuty poprzez portal Facebook udostępnianych jest 2 460 000 postów użytkowników. Jak to wpłynęło na pracę trenerów? Większość z nich posiada swój fanpage, jednak mało który z nich traktuje internet jako źródło pozyskiwania klientów, a raczej jako platformę komunikacyjną do zaangażowania posiadanych klientów. W 2018 r. Facebook postanawia uciąć zasięgi organiczne, według badań Sotender bezpłatny zasięg wyniesie zaledwie 5 proc.,¸ a treści nieangażujące fanów będą dużo rzadziej wyświetlane. Spadnie także zasięg konkursów, w których zadaniem jest zbieranie polubień – tak zwanych „konkursów żebrolajków”. Dodatkowym utrudnieniem dla współczesnego trenera prowadzącego swój fanpage będzie nieustannie zmieniający się parametr EDGE Rank – jest to algorytm określający wyświetlanie postów w aktualnościach.

fotolia pavel shyshkin

Algorytm ten bierze pod uwagę trzy parametry. Pierwszym z nich jest time Decay, czyli świeżość i aktualność wpisu. Im post nowszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wyświetlony. Z biegiem czasu to prawdopodobieństwo relatywnie spada. Drugim jest affinity, co tłumaczone jest jako intensywność interakcji. System określa rodzaj i jakość interakcji użytkowników na dany post. A także łączy rodzaj zainteresowania użytkownika i dopasowuje go do danego postu. Trzecim parametrem jest weight, czyli waga aktywności. Premiowane są aktywności wymagające od użytkownika większego zainteresowania. Najwyżej premiowane są udostępnienia, następnie komentarze, a najmniej lajki. Szacuje się, że cztery kliknięcia „lubię to” równają się wadze jednego komentarza, a dwa komentarze ważą tyle, co jedno udostępnienie.

Facebook swoim zachowaniem chce wymusić tworzenie interesujących treści. Jak w takiej sytuacji postąpić? Twórz grupy o podobnych zainteresowaniach i stymuluj je wewnątrz. Wrzucaj mniej treści, ale połóż nacisk na jakość. Stymuluj użytkowników do dokonywania udostępnień, a nie polubień postów. Liczy się dobry, ponadprzeciętny pomysł. Staraj się, aby na Twojej stronie znalazły się jedynie osoby zainteresowane tematyką. Unikaj zapraszania do polubienia strony znajomych, którzy nie będą zainteresowani Twoimi usługami. Mniej w tym przypadku znaczy lepiej. 

Dostarczaj wyników i emocji

W ostatnich latach, w związku z dynamicznym rozwojem branży fitness, wzrosła również świadomość społeczeństwa. Współczesny klient wie, czego chce i ma coraz większe możliwości wyboru. Przegrywają ci, którzy wciąż sprzedają karnety, dostęp do siłowni i sal fitness. Przegrywają, bo się nie wyróżniają. Klienci chcą coraz więcej – oczekują efektów i emocji. W ostatnich latach na bazie tych oczekiwań rozwinął się CrossFit, który poprzez rywalizację dał możliwość zaspokojenia potrzeby przynależności do grupy, potwierdzenia własnej wartości i odnoszenia sukcesów. 

Rok 2018 będzie rokiem biegów OCR (wspólna nazwa biegów z przeszkodami) i triathlonu. Ludzie chcą jak nigdy wcześniej sprawdzać się i pokonywać granicę. W pierwszej połowie 2018 roku zostanie zorganizowanych 27 biegów typu Runmageddon, co według danych organizatora może przyciągnąć nawet 19 000 uczestników. Wydarzeń triathlonowych będzie jeszcze więcej, bo aż 79, a w każdym z nim kilka dystansów biegowych. Warto zwrócić uwagę, że osoby trenujące triathlon to grupa ludzi potrzebujących wsparcia w trzech dziedzinach sportu: biegu, jeździe na rowerze i w pływaniu. Wykorzystując ten potencjał, w krótkim czasie zapewnisz sobie wielu klientów ukierunkowanych na te cele. 

Szukaj rozwiązań

Coraz więcej klientów zdaje sobie sprawę, że trener to nie tylko człowiek od liczenia powtórzeń, a plan treningowy zakupiony w internecie to nie to samo, co spersonalizowany plan przygotowywany przez specjalistę. Co zrobić, by spełniać oczekiwania podopiecznych, którzy nie są na tyle zamożni, aby trenować na co dzień z trenerem, a chcieliby to robić profesjonalnie i bezpiecznie?

Możesz zrezygnować z podopiecznego i utracić go na zawsze, możesz obniżyć cenę, ale czy to rozwiązanie jest dla Ciebie satysfakcjonujące i fair wobec pozostałych podopiecznych? Możesz również połączyć klientów o podobnych celach, stanie zdrowia, możliwościach finansowych i przygotować dla nich specjalne zajęcia w małych grupach lub szkolenia z samodzielnego planowania diety czy treningu. W ten sposób spełnisz oczekiwania swoich podopiecznych, nie obniżając jakości swoich usług i nie tracąc klientów. 

Pozyskuj aktywnie klientów 

Początkujący trener do tej pory najczęściej był zatrudniany w klubie, gdzie po odpowiednim szkoleniu zostawał „wpuszczany w gąszcz” klientów i tam szukał sobie podopiecznych. Przychody z treningów personalnych były dzielone pomiędzy nim a klubem. Obecnie większość doświadczonych trenerów prowadzi własną działalność, co jest bardziej opłacalne dla nich, gdy osiągają przychody wyższe niż 5 tysięcy złotych. 

Trener w 2018 roku będzie biznesmenem, aktywnie  troszczącym się o każdy aspektem swojego biznesu. Będzie dbał o proces sprzedaży, swoją markę osobistą, budowanie lojalności klientów. Będzie coraz lepiej poruszał się w social mediach, zadba o profesjonalne wizytówki i stronę internetową. Świadomie wykorzysta siłę rekomendacji, pozyskując tym nowych klientów. Skorzysta również z możliwości pozyskiwania klientów przez internet. Utworzy społeczności zrzeszające klientów o podobnych zainteresowaniach, a treści, które przygotuje, będą dostosowane do specyfiki i charakteru danej grupy. Wykorzysta jeszcze lepiej pozycjonowanie, aby pokazać się potencjalnym klientom.

Studia treningu personalnego przejdą kryzys. W 2017 roku kluby fitness zaczęły przyciągać do siebie trenerów personalnych. Obniżając koszty prowadzenia samodzielnej działalności trenerskiej na terenie klubu, stały się ciekawą alternatywą dla studiów treningu personalnego. Trener ma teraz do wyboru pozostanie z podopiecznymi w klubie, gdzie ma dostęp do nowych klientów pozyskanych przez klub, lub przejście do studia treningu personalnego. Początkowo koszty prowadzenia treningów były dużo wyższe w klubie fitness w porównaniu ze studiem treningu personalnego. Teraz są na porównywalnym poziomie. Ryczałt zaczyna się już od 0 zł w klubach bezobsługowych, skończywszy na 4000 zł w klubach z poziomu premium. Kluby segmentu średniego przyjmują wartości między 0 zł do 1500 zł brutto.

Kluby fitness posiadają większą infrastrukturę i możliwości treningowe, co powoduje, że stały się korzystniejszą opcją w stosunku do studiów treningu personalnego. Studia treningowe i trenerzy w nich pracujący powinni znaleźć wartość unikatową, jaką mogą zaoferować swoim klientom. Znalezienie tej wartości pozwoli na przetrwanie na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Podsumowując, to będzie dobry rok dla trenerów. Wielu fizjoterapeutów ze względu na potrzeby klienta spróbuje swoich sił w zawodzie trenera personalnego. Medycyna na stałe wejdzie w świat trenerski. Klientów będzie przybywać, ale i konkurencji na rynku. Trener będzie musiał wykształcić się w komunikacji internetowej. Na rynek napłynie duża grupa klientów, która postanowi uprawiać triathlon i/lub wziąć udział w biegu typu OCR. Warto już teraz znaleźć sposób na pozyskanie tej grupy.

Trener będzie musiał spojrzeć na swój biznes holistycznie, dbając o aspekty obsługi klienta, profesjonalny marketing i świetny trening, a także znaleźć swój wyróżnik na rynku usług.

Marcin Zaworonek - trener personalny i koordynator wielu projektów fitness. Na co dzień doradza trenerom jak rozpocząć i rozwijać swoją działalność. Można go spotkać w dwóch łódzki klubach: Human - fitness philosophy i Kuźnia Centrum Atletyki, gdzie prowadzi zajęcia i przyjmuje swoich podopiecznych. 

Współpracują z nami