5 zasad zdrowego biegania – jak dobrze biegać?

Dlaczego opłaca się biegać? Oczywiście dla wzmocnienia naszego ciała. Wielu z nas bardzo ciężko się do tego zmobilizować, a nawet jeśli to im się uda, to często nie przestrzegają kilku zasadach, o których każdy nowicjusz nie może zapomnieć.

Zasady

  1. Pierwsze piętnaście minut treningu maszerujemy szybkim spacerem. Tylko się nie wykręcaj! Każdy roztropny biegacz w taki sposób się rozgrzewa. Specjaliści bez zająknięcia potwierdzają – marsz jest znakomitym sposobem na rozgrzanie mięśni i ścięgien. Pamiętaj – dla rąk to też praca, więc bez prawidłowej pracy rąk nie da się efektywnie biec!
  2. Zdrowy biegacz nie może zapomnieć o piciu przed, podczas i po treningu. Pamiętaj, nie pij za dużo w jednym momencie – to pierwszy krok do tzw. kolki!
  3. Zadbaj o odnowę organizmu! Po zakończeniu treningu warto udać się do sauny czy też ewentualnie napuścić letniej wody do wanny i powoli dolewaj cieplejszej. Oczywiście kąpiel można zastąpić prysznicem.
  4. Trenując, wielokrotnie możemy mieć zapotrzebowanie na dosyć specyficzne jedzenie, więc może okazać się, że niezbędne będzie przystąpinie do rekomendowanej przez doktora diety. Przykładem godnej zarekomendowania terapii żywieniowej jest dieta hiszpańska.
  5. Nigdy nie powinno się biegać z pustym żołądkiem. Pamiętaj, żeby Twój posiłek przyjmowany przed treningiem był lekki.

Wyjaśniamy: bieganie na orbitreku

Podsumowanie

Pamiętaj o tym, że jeśli chorujesz na jakieś poważniejsze choroby to przed rozpoczęciem serii treningów powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem. Nawet jeśli jesteś 100-procentowo zdrowa, to nie zapomnij o respektowaniu kilku ważnych reguł jakie zaprezentowałem.